Grzybica pochwy w ciąży – jak sobie z nią radzić?\ Adobe Stock

Grzybica pochwy w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Grzybica pochwy jest częstą dolegliwością w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych. Za infekcję odpowiadają drożdżaki, które wywołują nieprzyjemne objawy. Jako że kobieta w ciąży nie powinna stosować domowych metod na zwalczenie infekcji, to warto, aby jak najszybciej udała się do lekarza i rozpoczęła leczenie specjalistyczne.

Spis treści:

Co może być powodem grzybicy pochwy w ciąży?

Od momentu zapłodnienia kobiece ciało rozpoczyna przygotowania do stworzenia jak najlepszych warunków dla rozwijającego się płodu. W organizmie zmienia się gospodarka hormonalna, wzrasta produkcja progesteronu, estrogenów i prolaktyny – to właśnie one sprawiają, że przyszła mama ma zmienne nastroje, zachcianki czy dolegliwości. Zmiana stężenia hormonów doprowadza również do zmiany pH pochwy i przekrwienia błon śluzowych – są to idealne warunki dla drożdżaków z rodziny Candida. Powodem grzybicy pochwy w ciąży może być również niewłaściwa higiena.

W stanowisku zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ujęto wszystkie możliwe powody i czynniki, które zwiększają szansę na wystąpienie grzybicy pochwy:

 • zmiany statusu hormonalnego (cykl płciowy, okres rozrodczy, ciąża, połóg, ale też schorzenia endokrynologiczne i źle prowadzona cukrzyca);
 • błędy dietetyczne (nadmiar cukrów rafinowanych);
 • zaburzenia odporności;
 • bakteryjne zapalenie pochwy;
 • zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu rodnego;
 • nawyki higieniczne: przylegająca i nieprzewiewna bielizna syntetyczna, częste irygacje, niedokładna pielęgnacja, ale również zbyt częste mycie, które powoduje zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej i pH;
 • aktywność seksualna (infekcja może pojawić się np. po zastosowaniu lubrykantów lub po zmianie partnera);
 • antybiotykoterapia;
 • czynniki genetyczne;
 • niedobór żelaza, podrażnienia chemiczne, atopia, odczyny alergiczne i uczulenie na środki higieny osobistej, papier toaletowy, tampony i podpaski higieniczne.

Grzybica pochwy w ciąży – objawy

Objawy infekcji grzybiczej pochwy są uciążliwe i charakterystyczne. Okolice intymne pieką, swędzą i są podrażnione. Kobieta może odczuwać również ból, zaczerwienienie i obrzęk sromu, nieraz pojawia się grudkowata wysypka. Kolejnym objawem są upławy – mogą być wodniste, ale też gęste, serowate o kwaśnym lub neutralnym zapachu. Często upławy mają także mleczny lub żółty kolor.

Grzybica pochwy w ciąży może również objawiać się poczuciem ucisku i parcia na pęcherz, a także dyskomfortem podczas oddawania moczu.

Jak radzić sobie z grzybicą pochwy w ciąży?

Grzybica pochwy nigdy, a szczególnie w czasie ciąży, nie powinna być bagatelizowana – nieleczona lub źle leczona może doprowadzić do powikłań zdrowotnych, przedwczesnego porodu lub poronienia. 

Wybór schematu terapeutycznego (leki doustne, dopochwowe, czas trwania terapii) zależy od indywidualnego wywiadu chorobowego pacjentki, rodzaju i stopnia nasilenia objawów chorobowych, częstości nawrotów schorzenia, wyników testów mikologicznych, skuteczności i/lub objawów niepożądanych wcześniejszych terapii przeciwgrzybiczych, obecność ciąży, laktacji oraz preferencji pacjentki – czytamy w stanowisku zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Dlatego po zaobserwowaniu objawów należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarza, który dobierze właściwy sposób leczenia, bezpieczny dla rozwijającego się płodu i wyda zalecenia. Na grzybicę pochwy w ciąży nie wolno stosować leków bez recepty dostępnych w aptekach – ich skład może stanowić zagrożenie dla płodu.

Połóg. Higiena intymna po porodzie

Polecamy

Połóg. Higiena intymna po porodzie

Pochwa, wargi sromowe, krocze – w czasie porodu przechodzą prawdziwe chwile próby. Właściwie zawsze dochodzi w nich do urazów, o które trzeba odpowiednio zadbać w okresie połogu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie, aby wszystko zagoiło się jak najszybciej.

Czytaj

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

Swędzenie pochwy w ciąży może wynikać z naturalnych zmian w pH narządu, najczęściej jednak jest to objaw grzybicy. W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje źródło problemu. Jeżeli faktyczną przyczyną swędzenia jest zmiana odczynu, to specjalista zdecyduje, czy konieczne jest jego obniżenie stosownymi preparatami.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź