Fizjoterapia w ciąży – kiedy i jaka jest przydatna?\ Adobe Stock

Fizjoterapia w ciąży – kiedy i jaka jest przydatna?

Dolegliwości ciążowe bywają bardzo dokuczliwe. Zmienia się masa ciała, a także środek jego ciężkości. Kobiety narzekają m.in. na bóle pleców, stawów czy bioder. Mają one znaczący wpływ na jakość funkcjonowania w ciąży, samopoczucie, a to z kolei może rzutować nawet na przebieg porodu i całej ciąży. Ulgę może przynieść odpowiednio dobrana i prowadzona fizjoterapia.

Spis treści:

Czemu odpowiednia fizjoterapia jest wskazana w trakcie ciąży?

Fizjoterapia w ciąży nie jest przesadą czy fanaberią! Fakt, że kobieta cierpi z przyczyn, które nie są chorobą, nie znaczy, że powinna ustąpić w staraniach o lepsze samopoczucie. Aktywność w trakcie ciąży i jakość życia mają wpływ nie tylko na ciało, ale również na emocje, które przekładają się bezpośrednio na zdrowy rozwój płodu.

W trakcie ciąży warto sięgnąć po fizjoterapię, ponieważ zapobiega ona znacznym zmianom statyki ciała, a to ona często odpowiada za odczuwany ból. Ponadto odpowiednio dobrana aktywność ruchowa może zapobiec niektórym patologiom ciąży, a także przygotowuje ciało na kolejne zmiany, które przyniosą kolejne miesiące ciąży, a następnie poród. Aktywność fizyczna przyszłej mamy ma też wpływ na dotlenienie płodu – im więcej się ruszamy, a nasz oddech jest głębszy, tym więcej tlenu krąży w naszej krwi. Fizjoterapię w ciąży można potraktować również jako profilaktykę powikłań przy porodzie. Same ćwiczenia mają też znaczenie w regulowaniu stresu, który wraz ze zbliżającym się terminem porodu może się nasilać, a to nie pomaga ani przyszłej mamie, ani dziecku.

W fizjoterapii w ciąży wykorzystuje się takie techniki jak masaż, kinesiotaping, ćwiczenia oddechowe, rozciągające, wzmacniające i przeciwzakrzepowe. Rehabilitacja w ciąży powinna być indywidualnie dopasowana.

Jak fizjoterapia przydaje się w trakcie ciąży?

Odpowiednio dobrana fizjoterapia w ciąży może zapobiegać licznym problemom wynikającym ze zmian w organizmie kobiety. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, przeciwdziała pogłębianiu się lordozy lędźwiowej, wzmacnia rozciągające się mięśnie brzucha, pomaga w nauce oddychania przeponą i relaksuje. Stanowi również profilaktykę bólów krzyża, które mogą nadejść w 3 trymestrze ciąży.

W trzecim trymestrze kinezyterapia zapobiega powstawaniu obrzęków, pojawianiu się kurczów łydek i zastojów żylnych. To również trening mięśni, by uniknąć nadmiernego ich rozciągnięcia. Zaleca się, by kobieta ćwiczyła 2-3 razy w tygodniu, jednorazowo maksymalnie 40 minut. Kobiety, które wcześniej prowadziły siedzący tryb życia, powinny przed treningiem wykonać 15-minutową rozgrzewkę.

Fizjoterapia w ciąży może również być rozwiązaniem, gdy pojawia się nietrzymanie moczu, a przy stosunku ból. Jest to związane z nadmiernym rozluźnieniem aparatu więzadłowego dna miednicy. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Jaka fizjoterapia w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży odradza się gwałtowne zmiany w trybie życia. To czas, w którym występuje największe ryzyko poronienia. Nie stosuje się wówczas kinezyterapii. Zaleca się odpoczynek, zalecane są spacery oraz pływanie. Jeśli kobieta przed ciążą niewiele jeździła na rowerze, w pierwszym trymestrze ciąży również nie powinna tego robić. Zdecydowanie odradza się aktywności, które wymagają skakania i dużego wysiłku. 

Rodzaj aktywności powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb i możliwości kobiety. Są sytuacje, w których w ciąży zaleca się tylko leżenie. Najlepiej każdą decyzję o korzystaniu z usług fizjoterapeuty czy masażysty skonsultować z lekarzem. Najlepszym rodzajem aktywności dla kobiet w ciąży jest joga, pilates oraz pływanie, a także ćwiczenia w wodzie.

Poza aktywnością fizyczną do metod fizjoterapeutycznych wykorzystywanych w ciąży zalicza się również masaż. Największą ulgę przynosi masaż odcinka lędźwiowego, a także masaż laktacyjny. Ponadto stosuje się kinesiotaping – taśmy pomagają pozbyć się obrzęków oraz skurczy i minimalizują ból. Co ciekawe, taping może być też profilaktyką powstawania rozstępów na brzuchu.

Idealny odpoczynek dla przyszłej mamy, czyli joga w ciąży

Polecamy

Idealny odpoczynek dla przyszłej mamy, czyli joga w ciąży

Czasy, gdy zalecano, by podczas ciąży ograniczać ruch do minimum, minęły już dawno. Dziś wiemy, że aktywność fizyczna dla kobiety w ciąży jest tak samo ważna jak odpoczynek i odpowiednia dieta. Równie istotne są spokój i komfort psychiczny. Jak osiągnąć spokój ducha, a jednocześnie zdrowie ciała? Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: joga!

Czytaj

Fizjoterapia dla ciężarnych – wizyty u specjalisty czy ćwiczenia w domu?

Masaż czy kinesiotaping to metody, których nie da się zastosować bez pomocy eksperta. Jeśli chcemy z nich skorzystać, warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeuty ciążowego. Z kolei aktywność fizyczna, którą zalicza się do kinezyterapii, dostępna jest np. w szkołach rodzenia – tam organizowane są zajęcia jogi czy pilates dla ciężarnych, zaś na basenie z pewnością w ofercie znajdziemy np. aqua aerobik. Jednak jeśli nie mamy pewności, jaka aktywność będzie dla nas najlepsza lub poszukujemy ulgi w konkretnej dolegliwości, warto skonsultować się ze specjalistą oraz ginekologiem prowadzącym ciążę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź