Aloes a ciąża Aloes a ciąża/ Zdjęcie: iStock

Aloes a ciąża – Czy można jeść aloes w ciąży?

Aloes stosujemy w różnych sytuacjach. Działa on nawilżająco, odżywczo, wspiera procesy gojenia oraz stanowi popularny i lubiany składnik kosmetyków. Niektóre z nas włączają go także do swojej diety. Sok z aloesu pijemy ze względu na właściwości prozdrowotne; cenimy go również za smak i bogactwo składników odżywczych. Aloes nie jest jednak pozbawiony wad, a jego stosowanie w ciąży może być niebezpieczne.

Spis treści:

Produkty z aloesem w ciąży

Produkty naturalne są często uważane za bezpieczniejsze od syntetycznych leków. Potwierdza to chociażby opublikowane w 2021 roku w „American Journal of Phytomedicine and Clinical Therapeutics” badanie ankietowe przeprowadzone wśród ciężarnych pacjentek włoskiej Polyclinic Umberto I. Spośród 279 młodych kobiet (średnia wieku 32 lata), wśród których 230 regularnie stosowało produkty ziołowe w ciąży, aż 65 proc. uznało je za bezpieczne na każdym jej etapie. Problem braku świadomości ryzyka związanego z bezpieczeństwem niektórych preparatów roślinnych jest szczególnie istotny ze względu na stosowanie wielu składników.

Przykładem takiego składnika jest aloes. Występuje w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry, jego sok jest ceniony ze względu na właściwości prozdrowotne i odżywcze, bywa stosowany także jako dodatek do jedzenia i napojów. Aloes może jednak powodować działania uboczne, a ciąża jest stanem, w którym mogą być one szczególnie dotkliwe.

Czy można jeść aloes w ciąży

Aloes jest bogatym źródłem witamin, aminokwasów i składników mineralnych. Obecne w nim składniki niosą za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Badania wskazują m.in. na jego działanie przeciwcukrzycowe, obniżające poziomu cholesterolu i trójglicerydów, przeciwnowotworowe czy oczyszczające organizm. Picie soku z aloesu lub dodawanie go do past do zębów pomaga także utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Może to brzmieć zachęcająco, jednak w ciąży picie aloesu jest stanowczo zakazane. Główny Inspektorat Sanitarny w opinii Zespołu do spraw Suplementów Diety z dnia 14 stycznia 2019 roku jednoznacznie stwierdza: – Preparaty z liści aloesu, takie jak: soki, żele, ekstrakty, nie mogą być stosowane w produktach dedykowanych dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. 

Jedzenie aloesu w ciąży, a także przyjmowanie go jako składnika suplementów diety jest zatem wykluczone. Aloes to jednak nie tylko produkt spożywczy, jak więc wygląda kwestia wpływu aloesu na ciążę przy aplikacji na skórę? 

Kosmetyki w ciąży

Ciąża to bardzo trudny okres dla naszej skóry. Zachodzące w organizmie zmiany i szybki przyrost wagi oraz idące za nim rozciąganie skóry sprzyjają nadmiernej suchości, powstawaniu rozstępów i podrażnień. Skóra w ciąży wymaga szczególnej pielęgnacji, a obecny w wielu kosmetykach aloes wykazuje świetne właściwości pielęgnacyjne i odżywcze. Nawilża skórę, uelastycznia, ułatwia jej regenerację, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działania przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. 

Jednocześnie w czasie ciąży wzrost stężenia estrogenów prowadzi do wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych i zwiększonego wchłaniania składników kosmetyków przez organizm. Rodzi to pytanie: skoro aloesu nie wolno w ciąży stosować doustnie, czy można sięgnąć po zawierające go kosmetyki?

Wpływ aloesu na ciążę

Przeciwwskazania do jedzenia aloesu w ciąży wiążą się przede wszystkim z obecnością w nim antrachinonów, a w szczególności pochodnych hydroksyantracenu. Związki te są odpowiedzialne za działanie oczyszczające aloesu, a także jego pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. W przypadku produktów stosowanych na skórę nie stanowi to istotnego zagrożenia. Więcej obaw może rodzić wpływ aloesu na poziom estrogenów, który w ciąży i tak jest wysoki. Nie wykazano jednak negatywnych skutków stosowania w ciąży kosmetyków zawierających aloes, co wiąże się prawdopodobnie ze zbyt słabym przenikaniem związków przez skórę. Aloes w trakcie ciąży może być więc bezpiecznie używany jako składnik kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry. Warto jednak zachować ostrożność i unikać aplikowania ich na dużą powierzchnię ciała w dużych dawkach. Należy także pamiętać o tym, że aloes może działać drażniąco i nie należy go stosować na podrażnienia i rany.

Picie aloesu w ciąży

Ciąża często wiąże się z występowaniem zaparć i problemów gastrycznych. Picie aloesu w ciąży ze względu na jego korzystne działanie na układ pokarmowy mogłoby więc być kuszące. Niestety, wpływ antrachinonów na układ pokarmowy może wywoływać działania niepożądane. Spożycie wyciągów i soku z aloesu może powodować objawy takie, jak:

  • nadkwasota,
  • biegunka,
  • nudności,
  • skurcze brzucha,
  • wymioty.

Wzmożone skurcze macicy mogą prowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. W literaturze można także znaleźć wzmianki o możliwym działaniu kancerogennym i genotoksycznym, co w trakcie ciąży może nieść za sobą negatywne skutki dla rozwoju płodu.

Ekologiczna ciężarówka, czyli kosmetyki w ciąży

Polecamy

Ekologiczna ciężarówka, czyli kosmetyki w ciąży

W ciąży warto szczególnie uważnie dobierać zabiegi pielęgnacyjne i czytać etykiety kosmetyków. Chemia w nich zawarta może negatywnie wpływać na płód. Nie warto ryzykować. Z czego lepiej zrezygnować, a co sobie zafundować w zamian? Jakie kosmetyki w ciąży sprawdzą się najlepiej?

Czytaj

Skutki stosowania aloesu w ciąży

Ze względu na opisany wpływ aloesu na ciążę należy na jej czas odstawić suplementy diety i produkty spożywcze zawierające w swoim składzie tę roślinę. Co istotne, aloesu nie należy spożywać nie tylko w trakcie ciąży, lecz także w okresie karmienia piersią, gdyż obecne w nim składniki mogą przenikać do mleka matki. Jego picie może nie tylko prowadzić do poronienia, ale i zaszkodzić małemu dziecku. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania kosmetyków zawierających wyciąg z aloesu. Jak wskazują badania, nie powinny one zaszkodzić, a mogą przynieść wiele korzyści w pielęgnacji skóry, która w ciąży wymaga szczególnej uwagi.

Źródła:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny: Uchwała nr 2/2019 Zespołu do spraw Suplementów Diety z dnia 14 stycznia 2019 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z liści aloesu (ekstraktów, soku i żelu) jako składników suplementów diety.
  2. Urtnowska K., Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, 5(5), s. 451–467.
  3. Vitalone A. [i in.], The use of herbal products during pregnancy: which is the risk perception?, „America Journal of Phytomedicine and Clinical Therapeutics2021, 9(1), s. 1–8.
  4. Wyszkowska-Kolatko M. [i in.],Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry,„Postępy Fitoterapii” 2015, 3, s. 184–192.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź