kobieta w 18 tygodniu ciąży 18 tydzień ciąży – co dzieje się w tym okresie ciąży/ iStock

18 tydzień ciąży – co dzieje się w tym okresie ciąży i jakie zachodzą zmiany w organizmie matki i dziecka?

Spis treści:

18 tydzień ciąży to już prawie półmetek. Dziecko cały czas intensywnie się rozwija, brzuch coraz bardziej rośnie i pojawi się więcej objawów, które z dnia na dzień będą coraz bardziej doskwierały przyszłej mamie. 

18 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 18 tygodniu ciąży dziecko ma długość około 15 cm i wagę około 200 gramów. Dziecko w tym okresie pomimo swoich małych rozmiarów coraz to bardziej zaczyna przypominać noworodka i jego ciało oraz proporcje są już niemalże odpowiednie. Ciekawostką dość ważną jest również to, że na palcach pojawiają się już linie papilarne.

W 18 tygodniu ciąży skóra dziecka pokrywa się werniksem, który razem z lanugo, czyli meszkiem płodowym, stanowi ochronę skóry przed długotrwałym kontaktem z wodami płodowymi. Skóra noworodka pozostaje w dalszym ciągu bardzo cienka i przezroczysta, ale już pod nią odkłada się tłuszcz.

Zmiany zachodzą również w układzie pokarmowym dziecka, gdzie trzustka i wątroba są już sprawne i wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy. W 18 tygodniu ciąży jelita rozpoczynają ruchy robaczkowe, które po narodzinach pomagają trawić pierwsze porcje mleka.

18 tydzień ciąży i zmysły dziecka

Zmysły dziecka w tym czasie są coraz bardziej czułe i bardzo wiele bodźców do dziecka dociera. Słyszy ono swoje serce, ruchy robaczkowe jelit czy też przepływ w krwi pępowinowej. Odczuwalne są też gwałtowne bodźce, hałasy, wydarzenia z zewnątrz, których dziecko może się przestraszyć. 

18 tydzień ciąży i mielinizacja

Ogromnym postępem w 18 tygodniu ciąży jest to, że rozpoczyna się mielinizacja zakończeń nerwów w centralnym układzie nerwowym, czyli w rdzeniu kręgowym i mózgu. Dzięki mielinizacji centralny układ nerwowy może podjąć intensywną pracę. Ewentualne zaburzenia w mielinizacji będą prowadzić do opóźnień rozwoju dziecka lub do bardzo ciężkich schorzeń. Mielinizacja trwa od 18 tygodnia ciąży do jej zakończenia i przez pierwszy rok życia dziecka.

18 tydzień ciąży i rytm dobowy

18 tydzień ciąży jest też takim tygodniem, w którym dziecko uczy się swojego rytmu domowego, który pozostanie już mu nawet po narodzinach. Dziecko wykazuje już okresy snu oraz aktywności, które mama jest w stanie rozpoznać, ponieważ w ciągu dnia dziecko na przemian jest spokojne i aktywne. 

18 tydzień ciąży i wykrywanie wad wrodzonych serca

18 tydzień ciąży pozwala na wykrycie wrodzonych wad serce, ponieważ serce dziecka jest już na tyle rozwinięte, że wszystko można sprawdzić za pomocą badania USG. Wykrycie takich wad wrodzonych jest niezwykle ważne, ponieważ medycyna w dzisiejszych czasach z wieloma takimi wadami może sobie poradzić. 

18 tydzień ciąży – jakie zmiany następują w organizmie mamy?

Dla mam 18 tydzień ciąży to zazwyczaj okres, kiedy już intensywnie można czuć ruchy i aktywność dziecka i są to jedne z najlepszych doświadczeń w całej ciąży. 

Niestety pojawiają się też te gorsze objawy, które odbierają komfort, a są nimi między innymi: 

Dlatego już w tym okresie mama powinna zadbać o odpoczynek, spokój i relaks.

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź