Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko? Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko? / iStock

Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko?

Znajomość rodzajów pokarmów, które można stosować w diecie 8-miesięcznego malucha to wiedza niezbędna dla rodziców niemowlaka w tym okresie życia. Warto znać także odpowiedź na pytanie, jak często i ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko. Jeśli twój maluch jest niejadkiem, poznanie sposobów radzenia sobie z sytuacją odmawiania spożywania posiłków również może okazać się bardzo przydatne.

Spis treści:

Najważniejsze zasady karmienia maluszków

Podstawowe zasady karmienia 8-miesięcznych niemowląt dotyczą tego, jakie pokarmy należy im podawać oraz ile posiłków dziennie dziecko powinno jeść.

Co powinno jeść 8-miesięczne niemowlę?

W jadłospisie dziecka w wieku 8 miesięcy można wykorzystać wiele różnych grup produktów, w tym:

  • mleko mamy, mleko modyfikowane (początkowe lub następne) – posiłki mleczne w tym okresie życia nadal stanowią podstawę jadłospisu,
  • warzywa, np. brokuły, kalafior, pietruszkę, szpinak, cukinię, jarmuż, marchew, dynię, ziemniaki, bataty,
  • owoce, np. jabłka, kiwi, truskawki, banany, gruszki, melony, śliwki, borówki, nektarynki, mango,
  • mięso i ryby,
  • nasiona roślin strączkowych, np. czerwoną soczewicę, soję (tofu),
  • produkty zbożowe, np. kaszki dla niemowląt, kasze, płatki owsiane (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem),
  • produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia),
  • jaja (w formie całkowicie ściętej),
  • tłuszcze, takie jak oleje roślinne, masło,
  • przyprawy, np. koperek, natkę pietruszki, bazylię, cynamon.

Czego nie uwzględniać w jadłospisie malucha w wieku 8-miesięcy?

W żywieniu niemowląt zawsze należy zwracać uwagę na to, żeby pokarm był jak najbardziej wartościowy pod względem zawartości składników odżywczych i bezpieczny do spożycia. Powinien również wspomagać kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Oznacza to, że w diecie 8-miesięcznego dziecka nie powinno być:

  • soli i cukru oraz produktów z ich dodatkiem,
  • miodu,
  • syropów słodzących,
  • sera topionego,
  • produktów z niepasteryzowanego mleka,
  • niemodyfikowanego mleko stosowanego jako podstawy posiłku,
  • produktów i potraw smażonych.

Ile posiłków dziennie dla 8-miesięcznego dziecka?

Zaleca się, żeby dziecko w wieku 8 miesięcy otrzymywało codziennie 3 posiłki mleczne oraz 2-3 posiłki na bazie pokarmów uzupełniających. Maluch spożywa wtedy pokarmy co około 3 godziny. Jeśli karmisz niemowlę piersią, mleko możesz mu podawać „na żądanie” – nawet jeśli oznacza to, że będzie spożywało pokarm znacznie częściej.

Brak apetytu – co zrobić?

Odmawianie spożywania pokarmów jest częstym problemem, z którym mierzą się rodzice 8-miesięcznego dziecka. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, pamiętaj o poniższych radach – pomogą ci one radzić sobie z brakiem apetytu lub niechęcią do jedzenia u niemowlaka.

  1. Nie zmuszaj malucha do jedzenia. Zasada, że to niemowlę decyduje, czy je posiłek i ile go spożywa, obowiązuje nawet wtedy, kiedy dziecko przez jakiś czas nie ma apetytu. Takie sytuacje są przejściowe, a wmuszanie jedzenia tylko mocniej zniechęca je do posiłków, ponieważ zaczynają mu się one kojarzyć ze stresującą sytuacją.
  2. Unikaj ciągłego podawania dziecku przekąsek. Jeśli w odpowiedzi na brak apetytu przy posiłkach pozwalasz niemowlakowi na częste jedzenie przekąsek, zwiększasz prawdopodobieństwo, że maluch nie będzie chciał jeść pełnych posiłków, bo jego głód będzie już zaspokojony przez podane wcześniej produkty.
  3. Nowe pokarmy podawaj 10-15 razy, zanim zrezygnujesz z ich oferowania. Podczas rozszerzania jadłospisu dziecko na początku może nie chcieć spożywać podawanych posiłków uzupełniających. Kiedy do jadłospisu wprowadzasz nowe pokarmy, maluch często potrzebuje czasu na to, żeby je poznać i zaakceptować. Wielokrotne oferowanie tych samych pokarmów jest skutecznym sposobem na ułatwienie niemowlakowi przyzwyczajenia się do nich i zwiększa szanse na to, że w końcu z apetytem zacznie je spożywać.
  4. Kontroluj masę ciała dziecka na siatkach centylowych. Czasami rodzicom wydaje się, że maluch je zbyt mało, gdy w rzeczywistości spożywa on dokładnie tyle pokarmu, ile potrzebuje. Prawidłowe przyrosty masy ciała są najlepszym dowodem na to, że niemowlę je wystarczającą ilość pożywienia. Jeśli parametry dziecka nie mieszczą się między 10. a 90. centylem (lub krzywa wykonywanych regularnie pomiarów zaczyna znacząco spadać), warto poprosić o pomoc pediatrę, który oceni, jakie mogą być przyczyny braku apetytu u dziecka.

Dokarmiać dziecko czy nie?

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym karmionego piersią 8-miesięcznego niemowlaka, u którego obserwuje się prawidłowe przyrosty masy ciała (oceniane przy wykorzystaniu siatek centylowych) z reguły nie jest potrzebne. Gdy podajemy mieszanki mleczne, zaspokajają one głód i pragnienie malucha, przez co spożywa on mniej mleka mamy. To z kolei hamuje proces laktacji.

Dokarmianie może okazać się potrzebne w sytuacji, gdy u 8-miesięcznego niemowlaka występują zaburzenia w przyrostach masy ciała. Sposób żywienia dziecka w takiej sytuacji zawsze należy skonsultować z pediatrą.

Ile powinno jeść 8-miesięczne dziecko?

Ile obiadku, zupki lub kaszki powinno jeść 8-miesięczne dziecko? Orientacyjna wielkość posiłku dla niemowlaka w tym wieku to 190-220 ml. Jest to wartość uśredniona – jeśli twój maluch spożywa większą lub mniejszą ilość pokarmu, a ma prawidłowe przyrosty masy ciała oceniane na siatkach centylowych, nie musisz się niepokoić.

Niemowlęta posiadają zdolność do samoregulacji ilości spożywanego posiłku, dlatego zgodnie z zaleceniami powinnaś pozwolić swojemu dziecku na podejmowanie własnej decyzji o tym, ile pokarmu chce zjeść – bez namawiania lub zmuszania do jedzenia, bez ograniczania wielkości porcji.

Źródła:

  1. Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
  2. Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
  3. Szajewska H., Horovath A., Rybak A. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 13: 9-24.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź