6 tydzień ciąży 6 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? / iStock

6 tydzień ciąży – rozwój zarodka, zmiany w organizmie matki

Spis treści:

Jeśli jesteś w pierwszych tygodniach ciąży bądź planujesz w nią zajść, zapewne zastanawiasz się nad tym, jakie zmiany będą zachodzić w twoim organizmie oraz jakie są poszczególne etapy rozwoju zarodka. Ten artykuł zostanie poświęcony szóstemu tygodniowi ciąży.

6 tydzień ciąży - co warto wiedzieć?

6 tydzień ciąży umożliwia dostrzeżenia na USG pęcherzyka ciążowego. Zarodek w pierwszym dniu szóstego tygodnia ma wielkość trzech milimetrów, aby po siedmiu dniach podwoić swoją wielkość. Szósty tydzień to również okres, w którym można usłyszeć bicie serca zarodka (FHR) – ilość uderzeń na minutę powinna być większa niż 100.

UWAGA: Gdy zarodek osiągnie wielkość 5 milimetrów, akcja serca powinna być widoczna na każdym badaniu USG.


6 tydzień ciąży – rozwój zarodka

W szóstym tygodniu ciąży w ciele dziecka rozwijają się najważniejsze narządy oraz układy: pokarmowy i wydalniczy. Należy wspomnieć również o powstaniu fałdów nerwowych, które w późniejszym czasie przeistaczają się w rdzeń kręgowy oraz mózg.

Równocześnie powstaje układ pokarmowy, wydalniczy oraz krążenia (serce zaczyna bić, jednak na początku przypomina rurę – dopiero po pewnym czasie powstają komory, a samo serce staje się odpowiedzialne za równomierne rozprowadzenie krwi po całym organizmie).

W szóstym tygodniu ciąży płód swoim wyglądem przypomina kijankę o dużej głowie (głowa w tym okresie jest największą częścią zarodka) i ogonku, który po pewnym czasie zmieni się w kręgosłup z kością ogonową (niektórzy uważają, że wygląd zarodka jest dowodem tego, że człowiek wywodzi się od płazów). W tym okresie kości czaszki ulegają kostnieniu, a w miejscach, w których rozwiną się kości zaczyna grupować się tkanka chrzęstna. Powstają również zarodki zębów, widoczne stają się nogi oraz ręce, mimo że zawiązki dłoni oraz stóp dopiero się pojawiają.

Na etapie szóstego tygodnia ciąży skóra dziecka jest przeźroczysta, przez co widoczne stają się oczy dziecka, a właściwie ich zawiązki – to samo tyczy się uszu. U dziecka powstaje również przewód nosowo-łzowy, wytwarza się również podniebienie. W tym samym okresie powstaje również łożysko, które po kilku tygodniach zastąpi pęcherzyk żółciowy w dostarczaniu do organizmu płodu składników odżywczych oraz płodu.


6 tydzień ciąży – bicie serca dziecka

W szóstym tygodniu ciąży serce dziecka powinno bić do 140 uderzeń na minutę (oznacza to, że w organizmie dziecka zaczyna krążyć krew) – wartość poniżej 100 może być niebezpieczna dla płodu i grozić poronieniem.


6 tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

Macica matki w szóstym tygodniu ciąży jest wielkości moreli. Zachodzące w gospodarce hormonalnej zmiany sprawiają, że w ciele zaczyna się odkładać woda, a powłoki brzuszne rozluźniać – kobieta staje się w tym okresie drażliwa oraz nerwowa (można u niej zauważyć również częste zmiany nastrojów).

W szóstym tygodniu ciąży matka może również odczuwać zmęczenie, bóle podbrzusza, plamienie z dróg rodnych oraz częściej oddawać mocz. Normalna na tym etapie jest tkliwość piersi oraz poranne nudności, które mogą być bardzo intensywne (szczególnie, jeśli ciąża jest dla matki zaskoczeniem i odczuwa z tego powodu duży stres). Zmęczenie jest spowodowane wzmożoną pracą narządów wewnętrznych, które muszą zapewnić odpowiednie funkcjonowanie rozwijającego się płodu oraz organizmu matki.

Zmęczenie mija w drugim trymestrze ciąży i powraca w trzecim ze wzmożoną siłą, gdy dźwiganie brzucha odbiera kobiecie chęć do jakiegokolwiek wysiłku.

Jak widać, zmiany zachodzące w organizmie matki jaki i dziecka w szóstym tygodniu ciąży są naprawdę widoczne. Nim bliscy zauważą jednak, że kobieta jest w ciąży minie nieco czasu, nie wspominając o innych osobach.

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują świeżo upieczonym rodzicom?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź