Czop śluzowy – co warto o nim wiedzieć? / iStock

Czop śluzowy – co warto o nim wiedzieć?

Czop śluzowy, czyli gęsta substancja zamykająca kanał szyjki macicy, ma w czasie ciąży szczególnie ważne zadania. Nie tylko chroni rozwijającą się ciążę przed drobnoustrojami, ale także pomaga się zorientować, kiedy zbliża się rozwiązanie. Jak rozpoznać odejście czopa śluzowego?

Spis treści:

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to gęsta wydzielina, która w trakcie trwania ciąży wypełnia kanał szyjki macicy. Dzięki jego obecności wnikanie drobnoustrojów do wnętrza macicy, w której znajduje się płód, jest znacznie utrudnione. Sam czop śluzowy powstaje m.in. w wyniku zwiększonego stężenia progesteronu. Powoduje ono zwiększone wydzielanie śluzu przez drogi rodne kobiety, co skutkuje ostatecznie właśnie wytworzeniem czopa.

Kiedy tworzy się czop śluzowy?

Czop śluzowy tworzy się już na samym początku ciąży, najczęściej w pierwszych tygodniach. Jest to szczególnie ważne z powodu funkcji, jaką pełni. Określenie dokładnego czasu, kiedy powstaje czop śluzowy, jest trudne, pozostaje to kwestią indywidualną w przypadku każdej kobiety.

Czy to już? Jakie samopoczucie mamy zwykle przed porodem

Polecamy

Czy to już? Jakie samopoczucie mamy zwykle przed porodem

Wiele przyszłych mam boi się porodu z zaskoczenia. Takie „filmowe akcje” należą jednak do rzadkości. Po czym poznać, że poród się zbliża? Jakiego samopoczucia można spodziewać się dzień przed porodem?

Czytaj

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy wyglądem przypomina wydzielinę pochwową, jest jednak znacznie gęstszy i bardziej zbity. Jego strukturę można określić jako galaretowatą. Jest również bezwonny i może przybierać zabarwienie od mlecznego przez lekko różowe na brunatnym kończąc. To, jak wygląda czop śluzowy, zależy również od tego, czy znajdują się w nim np. domieszki krwi. To właśnie one w głównej mierze będą decydowały o jego kolorze. W przypadku niewielkiej jej ilości czop śluzowy przyjmuje różowe zabarwienia, natomiast jeżeli jest jej więcej, może stać się brunatny. 

Kształt czopa śluzowego zależy od sposobu jego odejścia. Jeżeli zostanie wydalony z dróg rodnych kobiety w całości, będzie podłużny i lejkowaty, odzwierciedlając tym samym anatomię kanału szyjki macicy. Zdarza się jednak, że może odchodzić fragmentami – wtedy też kobieta może zauważyć na bieliźnie pojawiającą się co jakiś czas galaretową wydzielinę.

Odejście czopa śluzowego – jak rozpoznać?

Odejście czopa śluzowego to jeden z objawów zbliżającego się porodu. Z tego też powodu wiele kobiet w ciąży obserwuje, czy do tego dochodzi. Zauważenie jego odejścia jednak nie zawsze jest proste. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, czop śluzowy nie zawsze odchodzi w całości. Może oddzielać się we fragmentach. 

Obserwowanie odejścia czopa śluzowego jest bardzo ważne. Pozwala nie tylko oszacować przybliżony termin porodu, ale również dostarcza informacji na temat stanu ciąży. Różowe zabarwienie czopa śluzowego może z pewnością zestresować przyszłą mamę. Trzeba jednak pamiętać, że podbarwienie niewielką ilością krwi nie powinno stanowić powodu do niepokoju, gdyż wynika najczęściej z pęknięcia drobnych naczyń przy rozwieraniu się szyjki macicy. Dzieje się tak szczególnie w momencie, kiedy do odejścia czopa śluzowego dochodzi na krótko przed porodem. Są jednak sytuacje, w których po odejściu czopa śluzowego należy jak najszybciej udać się do lekarza lub na izbę przyjęć. Zaliczamy do nich m.in.:

  • obecność dużej ilości krwi w czopie śluzowym,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • odejście wód płodowych,
  • pogorszenie stanu ogólnego kobiety ciężarnej.

Kiedy odchodzi czop śluzowy przed porodem?

Chociaż odejście czopa śluzowego uznawane jest za objaw zwiastujący zbliżający się poród, trudno określić na tej podstawie dokładną datę narodzin dziecka. Jest to związane z faktem, że to, kiedy odchodzi czop śluzowy, jest kwestią indywidualną u każdej kobiety. W przypadku niektórych ciężarnych dochodzi do tego na kilka dni przed porodem, natomiast u innych nawet na kilkanaście dni przed narodzinami dziecka. Wydalenie czopu śluzowego następuje w konsekwencji stopniowego rozwierania się szyjki macicy. Warto mieć również na względzie fakt, że poród to proces bardzo skomplikowany, który jest rozciągnięty w czasie i zachodzi stopniowo.

 

 

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź