Wspinaczka dla dzieci – czy to dobry pomysł? Wspinaczka dla dzieci – czy to dobry pomysł?/ iStock

Wspinaczka dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Dziecko na ściance wspinaczkowej – ten widok dziś już chyba nikogo nie dziwi. Specjalne „kamyki” do wspinaczki dla dzieci można znaleźć na placach zabaw. Również sale sportowe i areny wspinaczkowe organizują zajęcia wspinaczkowe dla dzieci. Czy ścianka wspinaczkowa dla dzieci to dobry pomysł? Jak powinna przebiegać nauka wspinaczki dla dzieci i wreszcie – jak ma zachować się dziecko na ściance wspinaczkowej, by było bezpieczne, a jak rodzic, który stoi z boku i patrzy, by nie rozpraszać i nie zniechęcić malucha? Podpowiadamy!

Spis treści:

Wspinaczka dla dzieci – kiedy zacząć?

Wspinaczka (zwłaszcza dla dzieci) ma opinię sportu niebezpiecznego, ryzykownego. Te stereotypy podtrzymywane są  często przez filmy sensacyjne o wypadkach w górach. Tymczasem wspinaczka dla dzieci jest sportem bezpiecznym, jeśli maluch przestrzega podstawowych zasad. Zawsze pozna je na początku szkolenia, zanim przystąpi do wspinaczki.

Nauka wspinaczki dla dzieci może być jednocześnie cudownie spędzonym, rodzinnym czasem, a  zdobyta wiedza może zaowocować nową, familijną pasją. Co dają zajęcia wspinaczkowe dla dzieci? Uczą skupienia, koncentracji i uwagi, ale też poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Zajęcia wspinaczkowe dla dzieci rozwijają również fizycznie, a nierzadko… męczą, co w przypadku aktywnych maluchów może być dodatkowym atutem, zachęcającym do treningu na ściance i nauki wspinaczki dla dzieci.

Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin sportu, ścianka wspinaczkowa dla dzieci może być dla nich okazją do spróbowania czegoś nowego, ciekawą formą spędzenia czasu z rodzicami i przede wszystkim świetną zabawą. Na zawodowstwo przyjdzie czas!

Jak tłumaczy Patrycja Kwas z Areny Wspinaczkowej Makak (www.arenamakak.pl), maluchy mogą zacząć się wspinać, praktycznie odkąd potrafią samodzielnie chodzić. – Na początku będzie to zwykle bujanie na linie i oswajanie z wysokością. Adama Ondrę, jednego z najlepszych wspinaczy na świecie, rodzice zabierali w skałki od urodzenia, a pierwsze próby wspinaczkowe miał za sobą w wieku trzech lat. Świadome wspinanie zaczyna się zwykle trochę później. U nas, na Makaku, na sekcje wspinaczkowe przyjmujemy dzieci w wieku od 6 lat – mówi nasza ekspertka.

Dziecko na ściance wspinaczkowej, podobnie jak aktywne fizycznie w innych dziedzinach, to zawsze obrazek cieszący oko. 

Partycja Olejarczyk, trener i dietetyk młodych sportowców, wyjaśnia, że wszechstronność sportowa dziecka zawsze działa na plus, nawet gdy specjalizuje się w jednej dyscyplinie. – Warto, żeby maluch od najmłodszych lat miał kontakt z aktywnością fizyczną. Już niemowlaka rodzice mogą zabierać na spacery, wycieczki rowerowe czy basen. To dobry czas, żeby zaszczepić w nim tzw. żyłkę do sportu – mówi.

Zasady bezpieczeństwa podczas wspinaczki

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci jest bezpieczna pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Jakich?

  1. Wygodny sportowy strój to podstawa, jeśli chodzi o ubiór do wspinaczki dla dzieci. Na początek nie są  konieczne profesjonalne ubrania, a jedynie wygodne, niekrępujące ruchów ciuchy z szafy malucha.
  2. Oddzielną kwestią jest obuwie do wspinaczki dla dzieci. Na początek dobrze jest wziąć ze sobą na ściankę wspinaczkową miękkie buty o gumowej podeszwie. Z czasem, jeśli maluch połknie bakcyla, być może warto będzie zainwestować w specjalistyczne buty wspinaczkowe. Nie warto jednak robić tego bez uprzedniego porozumienia z instruktorem i pewności, że wspinaczka to jest właśnie ten sport. 
  3. Kask i odpowiednio dopasowane uprzęże oraz inne elementy zabezpieczające są niezbędne podczas nauki wspinaczki dla dzieci. Możesz je spokojnie wypożyczyć i dopasować w porozumieniu ze specjalistami w szkółkach wspinaczkowych. 

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci najczęściej wyposażona jest w taśmy autoasekuracyjne, które będą dobrym pomysłem w przypadku najmłodszych. Nie wymagają zaangażowania rodziców, którzy bardzo często nie mają doświadczenia w zakresie asekuracji. Maluchy mogą więc ćwiczyć samodzielnie, jedynie pod nadzorem dorosłego. I testować granice własnej odwagi i wytrzymałości. Takie taśmy to także możliwość bezpiecznego „eksperymentowania” i sprawdzania możliwości ścianki.

Jednak jeśli maluchom spodoba się ścianka, kolejnym krokiem może być zapisanie się na zajęcia wspinaczkowe dla dzieci lub trening z instruktorem. 

Warto wybrać się na zajęcia wspinaczkowe dla dzieci, umówić z osobą, która wytłumaczy zasady przebywania na ściance i poinstruuje, jak się wspinać. Bo spróbować może każdy. Są jednak cechy, które mogą sprzyjać rozwojowi w tej dziedzinie. 

Jak wyjaśnia Patrycja Olejarczyk, jeśli dziecko jest indywidualistą, to z pewnością sport dla niego. Dodatkowo jeśli jest samodzielne, pewne siebie, odważne, to z pewnością pomoże to w trenowaniu tego sportu.

W środowisku wspinaczy mówi się, że pierwszą granicą jest wejście na wysokość 2 metrów. Kolejną jest wysokość 6 metrów. Jeśli dziecko podejmie decyzję, że dalej pnie się w górę, to może warto zapisać malca na regularne zajęcia wspinaczkowe dla dzieci.

Jak zachęcić dziecko do wspinaczki?

Podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny, tak i do wspinaczki dla dzieci warto zachęcić po pierwsze przykładem, po drugie możliwością spróbowania i doświadczenia. Patrycja Kwas podpowiada jeszcze jedną metodę: – Sprawdza się zabawa! Na pewno do niczego nie zmuszać. Warto pozwolić dziecku oswoić się z wysokością. Dzieciaki zwykle same są bardzo ciekawe wspinania. To prawie jak zakazany owoc. Przecież zwykle im tego zabraniamy, gdy próbują wspiąć się na meble w domu. Na ściankach przeznaczonych dla dzieci mogą to robić bezpiecznie i mieć z tego ogromną frajdę. Zwłaszcza gdy pierwsze kroki dzieci stawiają pod opieką instruktora. Instruktorzy Makaka na co dzień pracują z dziećmi i wiedzą, jak zająć się najmłodszymi, żeby im nie zaszkodzić, zadbać o ich bezpieczeństwo i rozwinąć sportowe motywacje – mówi.

Ciekawość i chęć próbowania to jedno, ale odwaga i odpowiednia motywacja do przekraczania kolejnych barier, gdy dziecko na ściance wspinaczkowej już czuje się dość swobodnie, to kolejny krok do regularnych treningów. 

Jak pisze Grzegorz Mróz, Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA – jednym ze sposobów zmotywowania małego wspinacza do kolejnego ruchu jest określenie, do jakiego miejsca ma dojść. Dzięki temu „skracamy” mu wysokość ściany z kilkunastu metrów do zaledwie kilku ruchów.

Wspinaczka – na co wpływa?

Wspinaczka dla dzieci, podobnie jak każda inna dyscyplina sportu i aktywnie spędzany czas, to nie tylko sposób na rozładowanie dziecięcej energii, ale i zdrowy rozwój. 

– Wspinanie jest znakomitym sportem dla dzieci. Rozwija równomiernie wszystkie partie ciała. Jest sportem bardzo intuicyjnym, poprawia balans i koordynację całego ciała, prostuje kręgosłupy. I świetnie wpływa na koncentrację. Podobno istnieją badania przeprowadzone we francuskich szkołach, w których są małe ścianki wspinaczkowe. Wykazano w nich, że wspinające się dzieci znacząco poprawiają swoje wyniki w nauce – podkreśla Patrycja Kwas.

Dziecko na ściance wspinaczkowej świetnie się bawi, ale też rehabilituje. Jak wyjaśnia Patrycja Olejarczyk, zajęcia wspinaczkowe dla dzieci pomagają wzmacniać mięśnie grzbietu. Jest to niezwykle ważne w profilaktyce i leczeniu wad postawy, w tym skolioz. Co jeszcze? Jak podkreśla trenerka, nauka wspinaczki dla dzieci poprawia gibkość. 

– To ważne zwłaszcza dla dzieci, które chodzą do szkoły i siedzą przykurczone i zgarbione po kilka godzin w szkolnych ławkach. Dziecko na ściance wspinaczkowej pracuje też nad poprawą koordynacji, siły i wydolności oddechowej. A zajęcia wspinaczkowe dla dzieci z pewnością zapobiegają też otyłości – mówi Grzegorz Mróz. 

Warto dać sobie i maluchowi szansę na spróbowanie czegoś nowego. Nauka wspinaczki dla dzieci, jak i dla rodziców, ma szansę zamienić się w nową pasję. A w najgorszym wypadku, jeśli nie połkniecie bakcyla, jest szansą na fajnie spędzone, rodzinne popołudnie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź