Zabawy z 2-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój malucha Zabawy z 2-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój malucha/ iStock

Zabawy z 2-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój malucha

Zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem opierają się przede wszystkim na interakcji niemowlęcia z rodzicem. Takie ćwiczenia wspomagają jego naukę w zakresie umiejętności poznawczych, motorycznych i społecznych oraz umacniają więź dziecka z mamą i tatą. Co robić, żeby wspierać prawidłowy rozwój dwumiesięcznego niemowlaka?

Spis treści:

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

Dziecko w wieku dwóch miesięcy rozwija się bardzo szybko. Z dużym prawdopodobieństwem zauważysz znaczące różnice w jego umiejętnościach między początkiem i końcem kolejnego miesiąca życia.

Jakie umiejętności posiadają zwykle 2-miesięczne niemowlęta?

  • społeczne/emocjonalne – maluch uśmiecha się do ludzi, podejmuje próby spoglądania na rodzica,
  • związane z mową – dziecko głuży (wydaje spontaniczne, gardłowe dźwięki połączone z samogłoskami) oraz odwraca główkę w kierunku usłyszanych dźwięków,
  • zdolności poznawcze – niemowlę śledzi obiekty wzrokiem i rozpoznaje bliskie osoby,
  • związane z rozwojem motorycznym – dziecko potrafi utrzymywać główkę w górze i wykonywać płynniejsze ruchy rąk i nóg; maluch zaczyna częściej wykonywać ruchy celowe.

Śledzenie procesu nabywania nowych umiejętności przez dziecko pozwoli nam szybko rozpoznać, czy maluch rozwija się prawidłowo. Jeśli niemowlę w trzecim miesiącu życia nie nabyło jeszcze wymienionych wyżej zdolności, nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak. Warto jednak skonsultować się wtedy z pediatrą, który podpowie, co w takiej sytuacji zrobić.

Zabawy stymulujące rozwój dziecka

Dziecko, które ukończyło dwa miesiące, zaczyna coraz mniej czasu spędzać na śnie i staje się bardziej zainteresowane swoim otoczeniem. W prawidłowym rozwoju niemowlęcia w tym okresie kluczową rolę odgrywają zabawy, które opierają się na interakcji z opiekunami. Pierwsze zabawy z mamą i tatą rozpoczynają się od odpowiedzi na uśmiech dziecka oraz na wydawane przez nie dźwięki. W tym okresie to właśnie kontakt z rodzicami (a nie zabawki) stanowią podstawę do rozwijania najważniejszych zdolności dziecka.

Jakie efekty mogą mieć ćwiczenia z dwumiesięcznym dzieckiem w kontekście jego dalszego rozwoju? Zabawa z maluchem wspomaga nabywanie umiejętności związanych z mową, motoryką, wyobraźnią i rozwiązywaniem problemów. Daje okazję do wykształcania w dziecku ciekawości świata oraz samoregulacji. Pozwala kształtować także zdolność do koncentracji na wybranym działaniu i obiekcie.

Które zabawy będą odpowiednie dla malucha w tym okresie życia?

Zabawy z niemowlakiem –poznawanie ciała

Zabawy, które pomagają dwumiesięcznemu dziecku poznawać ciało wspierają je w nabywaniu umiejętności sensorycznych i motorycznych. Jak się bawić z dwumiesięcznym niemowlakiem, żeby kształtować te zdolności?

Zabawy na brzuszku

W początkowym okresie życia dzieci mają słabe mięśnie karku i szyi oraz dużą główkę w stosunku do reszty ciała. Częste kładzenie malucha na brzuchu pomaga wykształcać te mięśnie i pozwala na naukę dłuższego utrzymywania głowy w górze. Tę umiejętność możesz dodatkowo ćwiczyć, przesuwając przed oczami malucha – w odległości 15–20 cm –jakiś przedmiot, za którym będzie wodził wzrokiem. Gdy dziecko przyzwyczai się do pozycji na brzuchu, możecie zacząć też ćwiczyć umiejętność pełzania. Podeprzyj dłońmi zgięte nóżki dziecka. Maluch, czując przeszkodę, będzie odpychać się nogami od twoich rąk.

Zawsze obserwuj dziecko w czasie, gdy jest w pozycji na brzuchu i reaguj, gdy ćwiczenia zaczynają męczyć niemowlaka. Pamiętaj także, że w takim ułożeniu nie należy dziecka układać do snu.

Zabawa z przedmiotami

Z dwumiesięcznym dzieckiem możesz bawić się także przy użyciu przedmiotów o różnej teksturze. Malucha pogłaskaj po całym ciele ulubionymi zabawkami, kawałkami materiałów, kocykiem, piórkiem. Nie zapominajmy tu o stymulowaniu obszaru dłoni i stóp.

Dziecku warto także pokazywać i podawać małe przedmioty o różnych kolorach i strukturach. Maluch na tym etapie zwykle nie potrafi jeszcze sam złapać obiektu, wkładamy więc przedmiot do rączki, by niemowlę mogło go przez chwilę przytrzymać. W ten sposób ćwiczymy u malucha umiejętność chwytania.

Zabawy z niemowlakiem – dźwięki

Przy zabawie z dwumiesięcznym dzieckiem warto uwzględnić elementy związane z rozwojem słuchu i mowy. Jak bawić się z dwumiesięcznym dzieckiem wykorzystując dźwięki?

Mówienie do dziecka

Jedną z podstaw nawiązywania kontaktu z maluchem jest „zagadywanie” go i odpowiadanie na wydawane przez niego dźwięki. Do dziecka warto mówić w różnych sytuacjach, nie tylko w czasie przeznaczonym na zabawę. Opowiadaj niemowlakowi, co w danym momencie robisz, co dzieje się dookoła, jak się czujesz, zadawaj mu pytania. Mówiąc do dziecka, używaj spokojnego, melodyjnego głosu.

Kiedy dzieci w pierwszych miesiącach życia często słyszą mowę, poprawia się ich zdolność do rozumienia języka. „Rozmawianie” z maluchem w wielu różnych sytuacjach wspomaga poszerzanie jego słownictwa oraz ułatwia tworzenie silnej więzi między rodzicem i niemowlakiem. 

Czytanie

Nigdy nie jest za wcześnie, żeby zacząć dziecku czytać książeczki. Przy okazji pokazuj też maluchowi obrazki i opowiadaj mu o nich. Czytanie pomaga dziecku w poznawaniu dźwięków i mowy, wspomaga także nabywanie zdolności do koncentracji.

Źródła:

  1. Dosman C. F., Andrews D., Goulden K. J. (2012) Evidence-based milestone ages as a framework for developmental surveillance, Paediatrics& Child Health, 17(10): 561–568.
  2. KidsHealth (2019) Learning, Play, and Your 1- to 3-Month-Old, Nemours Foundation.
  3. 3. Yogman M, Garner A, Hutchinson J i wsp. (2018) The Power of Play: A Pediatric Role in Enhancing Development in Young Children, Pediatrics, 142(3): e20182058.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź