Joga dla dzieci – czy to dobry pomysł? /fot. iStock Joga dla dzieci – czy to dobry pomysł? /fot. iStock

Joga dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Joga, system ćwiczeń i zarazem system filozoficzny, skupia się na wzajemnych relacjach fizyczności i psychiki. Coraz częściej praktykowana jest jako sposób na wzmocnienie mięśni i stawów, ale i na uzdrowienie emocji i ogólną poprawę stanu zdrowia. Czy joga dla najmłodszych jest dobrym pomysłem?

Spis treści:

Czym jest joga?

Definicja encyklopedyczna nazywa jogę jednym z sześciu systemów wedyjskich w filozofii indyjskiej. Właściwe treningi i medytacja mają służyć wyzwoleniu z sansary, czyli kręgu kolejnych wcieleń. W Europie jogę praktykuje się ze szczególnym uwzględnieniem jej korzystnego wpływu na zdrowie, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i emocjonalnej.

Joga łączy zasady etyczne z treningiem ciała, z pracą nad własnym oddechem, z poznaniem siebie i świata. A więc joga – czym tak naprawdę jest? Czy joga to sport, forma gimnastyki, czy bardziej filozofia życia? Czy można ćwiczyć jogę „tylko ciałem”, czy jest to połączenie wpływu na ciało i duszę? Luiza Zaporowska rozwiewa wątpliwości: – Joga to sposób życia. W naszym zachodnim świecie częściej kojarzona jest z gimnastyką, czyli ruchem ciała. Joga pomaga odzyskać równowagę poprzez pracę z ciałem, umysłem, oddechem, właściwe pożywienie, wspierające otoczenie, w którym żyjemy. To wszystko jest częścią jogi.

Podstawowe zasady i wytyczne jogi

Joga to nie tylko nietypowy „fitness” – to styl życia i sposób postrzegania świata. Dzięki praktykowaniu zasad jogi można osiągnąć wewnętrzny spokój. Zdaniem wielu osób praktykowanie jogi zmniejsza objawy niektórych schorzeń, szczególnie psychosomatycznych.

– Asany, czyli pozycje, w które układamy ciało podczas zajęć, są jednym z narzędzi jogi, do których należą też medytacja, pranayama (praktyki oddechowe), wycofanie zmysłów (pratyahara), koncentracja umysłu, yamy i niyamy, czyli dziesięć zasad życia z zgodzie z sobą i społeczeństwem – Luiza Zaporowska wyjaśnia, na czym polega joga i jakie są jej najważniejsze zasady. 

W klasycznej jodze poznanie wewnętrzne, zewnętrzne i duchowe są równie istotne, co praktyka fizyczna. Stanowią środek do celu i cel sam w sobie. W post-klasycznej jodze zwraca się uwagę na pozycje ciała, ćwiczenia oddechowe, sposoby oczyszczania, a także na sposoby aranżacji mieszkania, na praktykowane zachowania i przestrzeganą dietę.

– Wiele osób zaczyna przygodę z jogą poprzez pracę z ciałem, być może dlatego, że tu efekty są najbardziej wyczuwalne – mniej napięte, mocniejsze ciało – mówi Luiza Zaporowska.– Praktyka asan pomaga nam poczuć się lepiej w swoim ciele, ale też wprowadza spokój w głowie, poprawia sen, sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza. Pozostałe narzędzia jogi często przychodzą z czasem, gdy poszukujemy czegoś więcej niż zdrowe ciało.

Oferta zajęć jogi, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców z dziećmi, jest coraz szersza. W Warszawie, ale też w innych dużych i mniejszych miastach, znajdziemy zarówno regularne treningi, jak i cykliczne warsztaty, także np. plenerowe.

Jak zachęcić dzieci do jogi?

Jakie korzyści dla dzieci (i dorosłych) płyną z jogi? – Joga niesie dużo dobrego dla dzieci: wzmacnia umiejętność skupiania się i koncentracji, rozwija świadomość ciała, pokazuje jak się relaksować i wyciszać, zwiększa zdolności ruchowe (elastyczność i równowaga), wzmacnia ciało i koryguje postawę, uczy, że każde ciało jest inne, rozwija kreatywność. Te same korzyści czerpią też dorośli. Joga uczy dystansu do zewnętrznego świata i pomaga być tu i teraz – wylicza Luiza Zaporowska. 

Joga dla dzieci to dobry pomysł już od najmłodszych lat. Na początku maluchy mogą po prostu obserwować rodziców i próbować ich po swojemu naśladować, zanim zajmą się ćwiczeniami jogi dla dzieci. Na zorganizowane zajęcia jogi dla dzieci mogą uczęszczać nawet 3-latki! Zachęcająca może być też wspólna joga dla dzieci i dorosłych.

Dzieci są bardzo kreatywne, dlatego można pozwolić im „bawić się w jogę”, wymyślać własne pozycje. Na zajęciach jogi dla dzieci pojawiają się również atrakcyjne dla najmłodszych elementy, np. baloniki, piłki, a nawet pluszowe maskotki. Gdy dzieci odczują zadowolenie i satysfakcję z praktykowania jogi, z pewnością same będą chciały kontynuować chodzenie na zajęcia.

Jaka jest joga dla dzieci?

Od jakiego wieku dzieci mogą praktykować jogę? – Joga jest dla każdego. Dzieci mogą praktykować jogę już w przedszkolu.  Zajęcia jogi dla dzieci są inne niż te dla dorosłych czy nastolatków, ale też różne w zależności od wieku. Z dziećmi  w wieku od 3 do 5 lat są to krótkie, dynamiczne zabawy i dużo opowieści. Dzieci w wieku 6-12 lat są już bardziej skoncentrowane, więc zajęcia są dłuższe i więcej w nich gimnastyki, ale nadal jest to zabawa poprzez ruch i opowieści. Dzieci naśladują zwierzęta, elementy przyrody i świata, który nas otacza, układając ciała w pozycje, czyli asanywyjaśnia specjalistka.

Joga dla dzieci nieco różni się od tej prowadzonej z dorosłymi. – Zajęcia jogi dla dzieci to dużo ruchu i częste zmiany, bo dzieci szybko tracą koncentrację, ale wprowadzamy też ćwiczenia z oddechem i relaksację z opowieściami, co jest dla nich ciekawe i rozwijające. To co różni zajęcia jogi dla dzieci od tych dla dorosłych to również czas zajęć – są zdecydowanie krótszedodaje Luiza Zaporowska.

 

O ekspertce: 

Luiza Zaporowska – nauczycielka jogi z dyplomem studiów podyplomowych na kierunku Akademia Praktyków Jogi na GWSH w Katowicach. Prowadzi sesje jogi dla dzieci i dorosłych w Łukowie i okolicach. Organizuje Kobiece Weekendy z jogą na Lubelszczyźnie i na Mazurach. Szyje pokrowce na maty do jogi. Ekspertka prowadzi stronę https://luizaporowska.pl

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź