Starania o dziecko - ile mogą trwać? / istock Starania o dziecko - ile mogą trwać? / istock

Starania o dziecko – jak długo mogą trwać?

Starania o dziecko to czas, który budzi zarówno ekscytację, jak i niepokój. Przyszli rodzice odczuwają radość na myśl o narodzinach potomka, ale jednocześnie obawę, jeśli pomimo prób kobieta wciąż nie zachodzi w ciążę. Kilkumiesięczne bezskuteczne starania o dziecko wcale nie muszą jednak oznaczać niepłodności. Co zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie i ile czasu może zająć zajście w ciążę?

Spis treści:

Ile trwają starania o dziecko?

Wielu osobom wydaje się, że zajść w ciążę można bardzo szybko. Tymczasem, gdy jedne pary cieszą obwieszczają ciążę natychmiastowo, inne czekają na nią nawet wiele lat. Kiedy jednak starania o dziecko nieprzynoszące rezultatu powinny zacząć budzić niepokój? Powszechnie uważa się, że czasem granicznym jest okres jednego roku. Jeśli para nie zdoła począć dziecka w ciągu 12 miesięcy (a przypadku kobiet po 35. roku życia – sześciu miesięcy) regularnego współżycia bez zabezpieczenia należy rozpocząć diagnostykę w kierunku niepłodności.

Badania pokazują, że średni czas zajścia w ciążę jest dłuższy, niż oczekiwany przez kobiety. Aby starania o dziecko przyniosły rezultaty, ważne jest holistyczne podejście do prokreacji, w tym znajomość cyklu menstruacyjnego, odpowiedni styl życia oraz regularne badania profilaktyczne.

Jakie są szanse powodzenia?

Na jeden cykl miesiączkowy przypada cztery bądź pięć dni płodnych, podczas których komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu. Jeśli połączy się z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia. Choć komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, plemniki przeżywają w ciele kobiety nawet do 72 godzin. Do zapłodnienia może więc dojść w dwa lub trzy dni przed owulacją (tzw. niepłodność względna) oraz dwa dni po owulacji. W czasie krwawienia miesięcznego szanse na zajście w ciąże są minimalne, ale jednak nie niemożliwe. Zapłodnienie w tym czasie zdarzyć się może u kobiet, które mają bardzo nieregularne i krótkie cykle.  

Poniższa tabela przedstawia największe szanse powodzenia na zajście w ciąże, w zależności od długości cyklu. 

Cykl miesiączkowy  Dni płodne 
26-dniowy  6-15 dzień cyklu miesięcznego 
28-dniowy  10-19 dzień cyklu miesięcznego 
29-dniowy  9-18 dzień cyklu miesięcznego 
30-dniowy  10-19 dzień cyklu miesięcznego 
31-dniowy  11-20 dzień cyklu miesięcznego 

U każdej kobiety długość cyklu menstruacyjnego może się nieco różnić, czasem wydłużać lub skracać. Z tego względu pomocne przy precyzyjnym określaniu dni płodnych jest prowadzenie kalendarza, obserwowanie wydzieliny z pochwy i pozycji szyjki macicy. W okresie dni płodnych występuje tzw. śluz płodny, który przypomina białko surowego jaja kurzego – jest rozciągliwy, śliski i bezbarwny. Wraz ze zbliżaniem się do owulacji szyjka macicy unosi się ku górze i otwiera. 

Co zrobić, żeby szybciej zajść w ciążę?

Na szybkość zachodzenia w ciążę wpływa wiele czynników. Niektóre pary mają wysoką płodność, co zwiększa ich szanse na szybkie poczęcie dziecka, inne wręcz przeciwnie. Jedno jest pewne – starania o dziecko nie powinny odbywać się kosztem własnego zdrowia. Jeśli próby zajścia w ciążę są źródłem frustracji, przewlekłego stresu i nawracających złych myśli, lepiej zwolnić tempo i dać sobie czas, a w razie problemów, zasięgnąć porady lekarskiej lub psychologicznej. 

Choć szansa na zajście w ciążę jest największa w dni płodne, zbyt częsty seks paradoksalnie wcale nie musi okazać się skuteczniejszy niż spontaniczne współżycie. W staraniach o dziecko sugeruje się, aby współżyć co dwa lub trzy dni, zgodnie z potrzebami obydwu stron. 

Do często powielanych mitów należy twierdzenie, iż w niektórych pozycjach szybciej zachodzi się w ciążę. Podobnie jest z poglądem dotyczącym zwiększonych szans na zajście w ciążę, gdy po stosunku seksualnym stanie się na głowie. Jedynym korzystnym rozwiązaniem może być pozostanie w pozycji leżącej przez 20-30 minut po odbytym stosunku, co według niektórych lekarzy sprzyja szansom na zajście w ciąży z powodu zatrzymywaniu nasienia w pochwie. 

Jakie czynniki wpływają na szanse zajścia w ciążę?

Czynniki, które wydłużają okres starania się o dziecko to: 

  1. Wiek – szczyt płodności przypada między 20-25 rokiem życia, po 30 roku życia znacząco spada rezerwa jajnikowa. 
  2. Nieprawidłowa masa ciała – większe trudności z zajściem w ciąże mogą mieć kobiety z BMI poniżej 20 lub powyżej 24. Otyłość powoduje nieprawidłowości we wzroście oocytu, aktywności pęcherzyka jajnikowego i implantacji zarodka, a nadwaga upośledza owulację i sekrecję progesteronu. Z kolei u osób ze zbyt niską masą ciała obserwuje się skrócenie fazy lutealnej i wtórny brak miesiączki. 
  3. Nieodpowiednia dieta – dieta bogata w cukry proste i alkohol przyczyniają się do szybkiego wzrostu stężenia insuliny we krwi, co zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu i prowadzi do większego ryzyka zaburzeń płodności. 
  4. Niezdrowy styl życia – palenie papierosów, narażenie na stres, brak aktywności fizycznej i niedobory snu – czynniki te mogą powodować zaburzenia hormonalne, a w konsekwencji zakłócenia owulacji. 

Źródła:

  1. Monika Hajduk, “Wpływ masy ciała na płodność u kobiet”, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2012, tom 8, nr 3. 
  2. Monika Bojanowska, Małgorzata Kostecka,“Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność”, KOSMOS Problemy Nauk Biologicznych, 2018, tom 67, nr 2, s. 425–439. 
  3. Magdalena Koperwas, Magdalena Głowacka, “Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn-epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna”, Aspekty Zdrowia i Choroby, 2017, tom 2, nr 3, s.31-39. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź