Recykling dla dzieci – jak nauczyć dziecko dbać o środowisko? Recykling dla dzieci – jak nauczyć dziecko dbać o środowisko?/ iStock

Recykling dla dzieci – jak nauczyć dziecko dbać o środowisko?

Współcześnie kryzys klimatyczny, problemy ekologiczne i kwestie recyklingu to kluczowe tematy w dyskursie społecznym. Zmiany zachodzące w naszej rzeczywistości są bezsprzeczne. Dlatego już z najmłodszymi dziećmi powinniśmy rozmawiać o tym, jak każdy z nas może choć trochę wesprzeć naszą planetę. Podpowiemy, jak razem z dziećmi budować lepszą przyszłość.

Spis treści:

Czym jest domowy recykling?

Recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców wtórnych, jest bardzo ważny w kontekście dbania zarówno o ekologię, jak i o… ekonomię. Używanie wielorazowych przedmiotów zamiast jednorazówek to pierwszy krok w stronę mniejszego zaśmiecenia planety i zarazem krok w stronę oszczędności.

Nie wszystkie surowce można wtórnie wykorzystać w warunkach domowych, gdyż niektóre wymagają specjalistycznych środków i narzędzi, aby mogły zostać przetworzone. Jednak nawet w swoich czterech ścianach mamy co najmniej kilka praktycznych możliwości domowego recyklingu.

Stare meble, elementy mebli możemy przemalować, przebudować, przerobić. A meble tworzone z palet są obecnie niezwykle modne w lokalach w stylu loft. Zamiast wyrzucać, wykorzystuj stare krzesła czy kanapy. Doskonałym pomysłem mogą być narzuty – które również możesz wykonać z różnych materiałów metodą patchworkową.

Stare przedmioty – warto dać im drugie życie! Walizka starego typu, wciąż interesująca wizualnie, ale niepraktyczna w podróży z uwagi na brak kółeczek, może zastąpić kolejne tekstylne pudełko do przechowywania. Recykling w domu może być nie tylko niemarnowaniem rzeczy, ale i świetnym sposobem na aranżację.

Stare naczynia, garnki, czajniki mogą służyć jako klimatyczne doniczki. Oplecione bluszczem zyskają niepowtarzalny wygląd.

Plastikowe pojemniki na gotową żywność można wykorzystywać ponownie – po co za każdym razem nabywać nowe jednorazowe opakowania.

Przerabianie ubrań – z długich spodni mogą powstać świetne szorty, jeśli je obetniesz. Możliwości przerabiania ubrań ograniczone są tylko przez twoją wyobraźnię i umiejętności krawieckie. Aktualna moda w stylu boho, postpunk lub postindustrial to doskonałe pole do popisu jeśli chodzi o kreowanie własnego stylu z wykorzystaniem z ubrań z recyklingu.

Wymiana ubrań – jeśli czegoś nie nosisz, wymień się z koleżanką czy siostrą. Podobnie można postępować w przypadku ubrań dla dzieci.  W ten sposób będziecie mieć stale nową garderobę bez zbędnych zakupów.

Dołącz do grup zero waste (tzw. śmieciarkowych) w twojej lokalizacji, gdzie możesz oddawać, wymieniać i przyjmować różne przedmioty, unikając zbędnych zakupów i nie marnując rzeczy. Recykling w domu pozwala też zaoszczędzić pieniądze.

Zamiast jednorazówek, można używać wielorazowych produktów, także podpasek czy pieluch.

Kupujmy butelki, papier czy inne produkty wykonane z surowców użytych powtórnie i zdatnych do dalszego recyklingu.

Dlaczego warto uczyć dziecko recyklingu?

Recykling to temat, który powinniśmy poruszać w rozmowach z dziećmi każdego dnia. Nasza rzeczywistość jest już nieodwracalnie zmieniona na skutek zanieczyszczeń ziemi, wody, powietrza. Ilości śmieci, jakie są zgromadzone na naszej planecie są zatrważające. Ucząc dzieci recyklingu dajemy im szansę na lepszą przyszłość – w czystszym środowisku.

– Pamiętam, jak w połowie lat 90. zaczynały się w Polsce cykliczne akcje sprzątania ziemi. Prosiłam uczniów o przyniesienie worków, szliśmy zbierać śmieci w okolicy szkoły. Pamiętam, jakie wtedy budziło to reakcje i uczniów, i rodziców. Bywała taka niechęć, że przecież jesteśmy uczniami, a nie śmieciarzami, że to obrzydliwe, że niepotrzebne – wspomina nauczycielka języka polskiego, Barbara Dudek.– Teraz, po 30 latach, mamy zupełnie inną świadomość i zupełnie inne podejście do tematu. Widzę, że dzieci i młodzież też już inaczej rozumują. Nie mówią, że zbieramy czyjeś śmieci, ale że sprzątamy naszą planetę, mają poczucie odpowiedzialności – dodaje.

Pomysły na domowy recykling z dzieckiem

Dzieci, których rodzice praktykują domowy recykling, przyjmą jego zasady zupełnie naturalnie. Jak nauczyć dzieci segregować śmieci? To bardzo proste! Sortujmy je razem z dzieckiem. Dobrze oznaczone kosze w domu ułatwią zadanie. Gdy dziecko będzie starsze, można wspólnie wyrzucać śmieci do właściwych kontenerów na zewnątrz. Przy okazji rozmawiajmy o możliwościach ponownego użycia poszczególnych surowców wtórnych.

Co to jest recykling dla dzieci? To nie tylko nauka ekologii, sortowanie śmieci przez dzieci. To również… świetna zabawa. Nie wyrzucaj, lecz wykorzystaj materiały, z których można stworzyć atrakcje dla dzieci.

  • Rolki po papierze toaletowym – doskonała baza do tworzenia papierowych zwierzątek, figurek, pojazdów,
  • sadzenie roślinek w pojemnikach po jogurtach lub wykorzystanie fragmentów butelek,
  • przechowywanie dziecięcych skarbów w używanych pudełkach, skrzynkach po owocach etc.,
  • wykorzystanie opakowań po jajkach do stworzenia pojazdów lub doniczki, np. na wielkanocną rzeżuchę,
  • biżuteria – zawieszki, bransoletki – z fragmentów starych koralików, orzechów, liści… z czego tylko zechcesz! Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a przy tym będziecie się świetnie bawić.

Jak uczyć dziecko szacunku do środowiska?

Dzieci uczą się tego, co dorośli im pokazują. Jeśli nie będziemy śmiecić, nie będziemy marnować surowców wtórnych, dzieci w naturalny sposób przejmą te zachowania. Coraz częściej szkoły organizują lekcje, projekty, a nawet konkursy związane z ekologią.

Pokażmy dzieciom piękno świata i piękno przyrody. Odwiedzajmy lasy, parki, wędrujmy nad rzeki. Uczmy zależności, jakie tworzy naturalne środowisko między światem ludzi, roślin i zwierząt.

Możemy każdego dnia tworzyć małe zmiany w świadomości dzieci i dorosłych. Budować nową rzeczywistość np. zbierając śmieci, które ktoś porzucił poza koszem, porządkując najbliższą okolicę, korzystając z grup i społeczności tworzących się wokół ruchu zero waste, przekazując do jadłodzielni nadmiar jedzenia. Pokazujmy dzieciom każdego dnia, że nasze otoczenie kreujemy sami. Jeśli nie chcemy żyć wśród zanieczyszczeń, pokażmy dzieciom, jak żyć ekologicznie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź